Düğünden erkeğin cayması dini nikah akdini iptal eder mi?

Soru Detayı

1. Bir kadın yakınım, resmi nikaha giden yolda adet olduğu üzere iki kez imam nikahı ile ayrı ayrı iki kişiyle nikahlandı (farklı zamanlarda tabi) ama daha sonra bu iki kişiyle de -erkek tarafının caymasıyla- düğün iptal edildi, nişanlar atıldı.
2. İki durumda da damadın ailesi ile iptal durumu belirtildi (yani damat ile gelinin boşanma konusunda doğrudan bir iletişimi olmadı)
3. Hiçbir cinsi yakınlık hatta baş başa yalnız kalma durumu bile olmadı.
4. Fakat cehalet nedeniyle 3 talak ile boşanma şeklinde bir durum gerçekleşmedi. Bu kadın şimdi başka biriyle evli ve bir çocuğu var. Bu durumda ne yapılmalı?
- Erkek tarafının vazgeçmesi yani iptal olan düğünlerde erkeğin cayması dini nikah akdini iptal eder mi? Fıkıhtaki durumları nedir?
- Ben karışıklık çıkmasın diye bir şey demedim. Onlar bu durumun farkında bile değil?
- Ne yapmalıyım? Bu iş zina mıdır?
- Benim susma hakkım var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Erkeğin nişanı atması, fiili olarak evlenmekten vazgeçmesi dini nikahı sonlandırması yani kadını boşaması demektir.

Boşanmış kadın birleşme veya sahih halvet olmuş ise, iddetini bekler ve sonra istediği ile evlenir.