Talak konusunda ne yapılmalıdır?

Soru Detayı
Telefonla üç kere "boş ol" demekle boşanılıyor mu? Eşim iki kere dedim diyor, ama ben üç kere duydum. Ne olur, boşanma olmuş mudur? Şimdi biz ebediyen ayrılmış mı olduk?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nikah ve talak konuları çok hassas ve çok önemldir. Bu nedenle söyleyenin söylediği kelimeler ve kişinin niyetine göre durum değişir.

Bu konda e-posta (mail) yoluyla verilen cevapların yanlış anlaşıldığı ve zamanla değişik yorumlar yapıldığını görmekteyiz. Bu açıdan talak konusuna e-mail yoluyla cevap vermeyi uygun görmüyoruz.

Bu sözü söyleyen kardeşimizin bir müftülüğe giderek olayı yüz yüze anlatmasını ve ona göre hareket etmesini önemle tavsiye ederiz.