Düğün salonunda Kuran okunabilir mi?

Soru Detayı

- Düğünlerde insanlar ya konuşuyorlar veya bir şeyler yemekle meşgul oluyorlar, böyle ortamda Kuran okumak uygun mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, düğünde Kuran okumak genellikle uygun olmuyor. Okunacaksa bunun uygun yeri ve zamanı gözetilmelidir.

İster düğün salonunda isterse başka yerde olsun, insanlar ya konuşuyorlar veya iş yapmak, yemek gibi bir şeyle meşgul oluyorlarsa, böyle ortamlarda başkalarının da duyacağı şekilde sesli Kuran okunmaz, okumak isteyen kişi sadece kendisi duyacak kadar okuyabilir.

Kur'an-ı Kerim’i okumak sünnet, okunan Kuran’ı dinlemek ise farz-ı kifayedir. Bu nedenle dinleyenlerin olmadığı bir ortamda Kuran okununca bir farzın terkine sebep olur. Bu nedenle böyle bir ortamda Kuran okunmamalı. Eğer Kuran okunacaksa önce sükunet sağlanmalı, sonra okunmalıdır. Hatta başta sükunet olduğu halde sonradan sükunet bozulduysa derhal okumaya son verilmelidir.

Özetle, Allah Teala’nın kelamını okuyacak kişi bunun uygun yerini ve zamanını gözetmeli, orada olanlar da dinlemelidir. Ancak, ortam uygun değilse ya da orada olanlar dinlenmiyorsa, böyle bir ortamda Kur'an-ı Kerim’i seslice okumak uygun değildir; hem okuyan hem de dinlemeyenler sorumlu olabilir, günaha girebilirler.