Dua ile yağmur yağar mı?

Soru Detayı

- Dua ile yağmur yağsaydı, Arabistan çöl olmazdı diyenler var.
- Bu konuyu nasıl açıklarsınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

  •  “...Bana dua edip yalvarın ki, size cevap vereyim...” (Mümin, 40/60) mealindeki ayette, Allah kullarından her konuda dua ve yalvarmayı istiyor. Ayetin mutlak ifadesi elbette yağmur için de geçerlidir.

  • Bildiğimiz yüzlerce ihtiyacımız için her zaman dua edip duruyoruz. Yağmuru bunun dışında tutmanın hiçbir gerekçesi yoktur.

  • Hastalara şifa veren Allah olduğu gibi, yağmuru yağdıran da Allah’tır. Şifa vermesi için dua ederken, yağmuru yağdırması için niye dua etmeyelim ki!

  • Her şeyin dizgini elinde, her şeyin hazinesi yanında, ilmi, kudreti ve hikmeti her şeyi kuşatan Allah’ın yağmuru yağdıramamasını düşünmek küfür olduğu gibi, yağmur için dua edilmez demek de dini risk taşımaktadır.

  • Daha geçen cumada Türkiye’nin 81 ilinde yapılan yağmur duasının kabul edildiğini gösteren yağmurlar da bu konuda canlı birer örnektir.