Yağmursuzluk (kuraklık) nedendir? Musibetler neden Müslümanların başına gelir?

Tarih: 23.11.2006 - 10:22 | Güncelleme:

Soru Detayı
Yağmur yağmaması yani kuraklık Müslümanlar arasında Allah'ın kullarına cezası olarak bilinir. İşte yağmur yağmadığı zaman günahlar arttı, zina çoğaldı o yüzden Allah rahmet vermedi deriz. Fakat benim anlamadığım şu; bazı ülkelerde bırak kuraklığı yağmurun yağmadığı gün yok. Mesela Rize ilimiz. Hemen her gün yağmur yağar. Böyle olunca bu düşünceyle bu durum zıtlaşmıyor mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yağmur namazı ve duası bir ibadettir. Yağmursuzluk, o ibadetin vaktidir. Yoksa o ibadet ve o dua, yağmuru getirmek için değildir. Eğer sırf o niyet ile olsa; o dua, o ibadet halis olmadığından kabule layık olmaz. Nasıl ki güneşin batması, akşam namazının vaktidir. Bunun gibi Allah yağmurszuluğu vererek müminlerin dua etmesini istiyor.

Hem güneşin ve ayın tutulmaları, küsuf ve husuf namazları denilen iki özel ibadetin vakitleridir. Yani; gece ve gündüzün nurani ayetlerinin perdelenmesiyle Allah’ın büyüklüğünü ilana sebep olduğundan, Cenab-ı Hak kullarını o vakitte bir nevi ibadete davet eder. Yoksa o namaz, (açılması ve ne kadar devam etmesi, astronomi hesabiyle belli olan) Ay ve Güneşin açılmaları için değildir. Aynı onun gibi; yağmursuzluk dahi, yağmur namazının vaktidir; yağmurun yağması için değildir.

Bu açıdan yağmursuzluğu mutlaka bir ceza olarak görmemek gerekir. Allah kullarının dua etmesini istmektedir; bunu da yağmursuzluğu yaratarak gösteriyor.

İlave bilgi için tıkjlayınız:

Musibetlerin Allah'ın kahrının tecellisi olduğu söyleniyor. Her musibet için bunu söylemek mümkün müdür?..

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun