Dr. Subhi es-Salih kimdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dr. Subhi es-Salih’in hayatı hakkında fazla bir bilgiye sahip değiliz. Lübnan asıllı olup, yetmişli yıllardaki savaşta şehit olduğu söylenmektedir. Ancak, kendisinin değerli bir ilim ehli olduğunu yakından biliriz.

Hadis ıstılahlarıyla ilgili bir eseri Prof. Dr. Yaşar Kandemir tarafından tercüme edilmiş ve Diyanet İşleri Başkanlığınca yayınlanmıştır.

Onun en ünlü kitabı “Mebahis fi Ulumi’l-Kur’an” adlı eseridir. İlk baskısı 1958’de yapılmış olan bu eserin birçok baskısı yapılmıştır. Kendisi ehlisünnet âlimlerinin muhakkiklerindendir. Fakat her insan gibi onun da bazı konularda hata etmesi mümkündür...