Doğum kontrolü yapmak ya da yaptırmak caiz midir? Küresel ısınma sebebiyle yaşanan olumsuz gelişmeler sonucu, bir çocuğa sahip olup da (ileride çocuklarının başına gelecekler endişesiyle) ikinci bir çocuğa sahip olmaya çekinen aileler için ne dersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Evleniniz, çoğalınız, çünkü ben kıyamet gününde sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim.” (Beyhakî, 7:81)

“Sevimli, doğuma müsait kadınlarla evlenin.” (Ebu Davud, Nikah, 2; İbn Mace, Nikah,1)

hadis-i şeriflerinden evlilikte esas alınan önemli bir noktayı öğreniyoruz, o da neslin devamını sağlamaktır. Bu meselede dikkat edilmesi gereken husus, neslin üremesini engelleyici tedbirleri baştan almaktır. Yani doğurabilen hanımlarla evlenmektir.

Her meselede olduğu gibi, bu meselenin de şüphesiz birtakım istisnaları vardır. Bazı şartlarda hadis-i şeriflerde de müsaade edildiği “azl”e, bugünkü tabirle "doğum kontrolü"ne ruhsat verilmektedir.