Dış ortamdan hamile kalmak olabilir mi?

Soru Detayı

- Dış ortamdaki spermler ne kadar canlı kalırlar, temas hali olursa hamilelik olur mu?
- Hamamdan hamile kalmak gibi söylentiler var...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sperm, hava ve çevre faktörlerine maruz kalma seviyesine bağlı olarak sadece 1 saat ile yaklaşık 20 dakika süre arasında hayatta kalabilir.

Sperm, sabun, su gibi maddelere maruz kaldığında 3-5 dakika gibi kısa süre içerisinde canlılığını kaybeder.

Hamileliğin olması için kadının yumurta hücresi hazır olmalıdır. Yumurta hazır değilse hamile kalınmaz.