Dinsiz biri iman ederse, genç sevabı alır mı?

Soru Detayı

- Yıllardır dine uzak kalmış, ateist kalmış 22 yaşında biri, dine dönüp yönelse, genç yaşta dini yaşama sevabı alır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinsiz bir kimse tövbe edip dine dönse, geçmişte kalan dinsiz olma günahı silinir, tertemiz bir sayfa açılır; bundan sonra güzel bir kul olarak yaşarsa yolu onu cennete ulaştırır.

Unutmamak gerekir ki, her konu da olduğu gibi bu konuda da “Ameller niyetlere göredir. Herkese niyet ettiği şey vardır...(Buhari, Nikah,5; Müslim, İmaret, 155)

Mesela bir insan, bir iyiliğe niyet etse de onu yapamasa yine bir sevap alır. Halbuki bir kötülük, niyette kalsa, ama asla o işlenmese günah yazılmaz. (bk. Buhari, Rikak, 31; Müslim, İman, 206-207)

Demek ki, Allah kulunun niyetine göre muamele eder. Bu nedenle, dine dönüp yönelen bir kimse, önceki hayatında da bu şekilde yaşama arzu ve isteğiyle dopdolu olursa, ona göre muamele görecek ve Allah'ın sonsuz rahmetinden hissesini alacaktır.