Dinimizde bir insanı, hangi sebeple öldürebiliriz?

Soru Detayı

- Dinimizde bir insanı, ister diğer dinlerden olsun ister kafir müşrik olsun, isterse de Müslüman olsun, hangi sebeblerde öldürebiliriz?
- Örneğin evimize giren bir müslüman hırsızı direkt öldürebilir miyiz? Ya da buna benzer durumlar vs.
- Zina işleyen eşimizi, İslama sözlü hakaret eden birisini, birden yolda bizi gasp etmeye çalışan birilerini öldürebilir miyiz?
- Örneğin babama bıçak dayayıp birkaç kişi para istemişler, buna benzer hangi durumlarda öldürebiliriz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadiste, kişinin ancak üç durumda ve hâkim kararıyla öldürülebileceği bildirilmiştir. Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmaktadır:

"Müslümanın kanı ancak üç şeyden birisi ile helâl olur. Zina eden evli, cana karşılık can, dinini terkeden ve İslâm toplumundan ayrılan kimse." (Buhârî, Diyet, 6; Müslim, Kasâme 25; Ebû Davud, Hudud, I; Tirmîzî, Hudud, 15)

Başkasını kasden öldüren, maktulün akrabaları tarafından affedilmedikçe ona kısas uygulanması gerekir.

Adam öldürme fiiline bağlı olan maslahatlar ve zararlar sebebiyle bu fiil vacip/farz, caiz/mubah, mendup, haram ve mekruh gibi kısımlara ayrılır.

İlave bilgi için tıklayınız:

İnsan öldürmenin caiz olduğu yerler nelerdir?