Dinden çıkan sahabi var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı münafıkların irtidatını, yani dinden çıkmasını tarih ve siyer kitaplarında görüyoruz.

Zaten bu münafıklar hükmen sahabe olmadıkları için, sahabe iken irtidat etmiş demek yanlış olur.

İslam zahire ve görünüşe göre hükmettiğinden, hakiki sahabilerin içinde yaşayan münafıklar da Müslüman sayılıyorlardı.

Ama bu münafıklardan bazıları, münafıklığını gizleyemeyerek bazı olayların sebebi ile içindeki inkârı açığa çıkarmışlardır.