Delili bilmeden fetva ile amel etmek haram mı?

Soru Detayı

- Ebu Hanife’nin "Dayandığım delili bilmeden benim görüşümle fetva vermek haramdır." (Şarani, el-Mizan, 1/55)
- Bu söze göre uyduğumuz her kaideyi delilleriyle bilmek zorunda mıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dini hayatınızda uygulayacağınız hükümlerin ve kuralların delillerini bilmek gerekiyor, ancak bu da bir imkan ve altyapı istiyor.

İmkanı bulunanlar, müçtehidin, müftünün fetvasının delilini de onlardan sorarak veya kitaplarından okuyarak öğrenmelidirler; çünkü bütün müminler Allah’ın ve Resulü’nün koyduğu hükümler ve kurallara bağlı olacak ve itaat edeceklerdir; bunlar da ya müctehidlerin yaptığı gibi ana kaynaklardan öğrenilir ya da bu derecede olmayan müminlerin yapacakları gibi müctehidlerden öğrenilir.

Bu imkana bile sahip olmayanların yapacakları şey, yükümlü oldukları hükümleri öğrenmek ve bunu uygulamaktır.