Dârülharpte faiz alınabilmektedir. Küfür diyarında yaşayan Müslümanlar bu konuda nasıl davranmalıdırlar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir mümin, dârülharpte yâni küfür diyarında bulunsa, ücretinden kanunen kesilen, yahut bir mecburiyet tahtında bankaya yatırdığı paraların faizini alabilir. Zira bu faizi almaması düşmanını kuvvetlendirme mânâsına gelecektir.

Madem ki, dârülharpte faiz almak câiz, hikmeti de “küfür ehlini kuvvetlendirmemektir”, o hâlde şöyle düşünmek gerekmez mi:

“Ben, paramı mecburiyet olmaksızın bu küfür diyarındaki bir bankada tutarsam, onları maddeten desteklemiş olurum; bana verecekleri cüz’î bir faiz, sonucu fazla değiştirmez.”

İslâm âleminin bugün düştüğü zillet ve perişanlıkta, yatırıma aktarılmayıp Batı'nın bankalarında faize yatırılan Müslüman sermayesinin büyük payı vardır.