Cuma namazı en az kaç safla kılınır?

Soru Detayı

Cuma namazı en az ve en çok kaç safla kılınır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cuma namazında saf sayısı şart değildir. Kişi sayısı önemlidir.

Cuma namazı için cemaatın en az miktarı, imamdan başka üç kişidir. İmam Ebû Yusuf'a göre, imamdan başka iki kişidir...

Buna göre yalnız kadınların veya çocukların cemaatiyle veya birinci secdeden önce dağılıp da azınlıkta kalan cemaatle cuma namazı kılınamaz.

Cemaatın mukim veya hür olmaları şart değildir. Öyle ki, misafir veya köle olan bir müslüman cuma namazını kıldırabilir.