Ben itfaiyede çalışıyorum. Nöbette cuma namazlarına gidemiyoruz, ekip olarak mescidimizde kılıyoruz,.. Kendi aramızda (dışarıya açık değil) cuma namazı kılabilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefî mezhebine göre, cuma namazının kılınabilmesinin önemli iki şartı vardır:

Birincisi: Cuma namazı devlet reisi veya onun naibi, yahut da onların görevlendirdiği kimseler tarafından kıldırılmalıdır.

İkincisi:
Cuma namazının kılınacağı yer, herkese açık resmi bir cami veya mescit hüviyetinde olmalıdır. Ancak Hanefiler dışındaki diğer mezheplere göre, bunlar şart değildir. (el-Fıkhu'l-İslamî, II/277)..

Dolayısıyla, zorunlu şartları da göz önünde bulundurarak, bulunduğunuz yerde cuma namazı kılmanız daha uygundur. Eğer müftülükten izin alırsanız, bu çok daha güzel bir şey olur. Şayet alamazsanız -başka sıkıntılar olmadığı takdirde- yine de cuma nazmınızı kılın ve ardında da zuhr-i âhiri kılın. Bu, ihtiyata daha uygundur.

Kulluk görevine karşı gösterdiğiniz hassasiyetten dolayı sizi tebrik eder, muvaffakiyetler dileriz.