Cuma günü hutbe okunurken Hibve oturuşunu yasakladı, hadisi sahih midir?

Soru Detayı

- Muaz bin Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Cuma günü imam hutbe okurken Hibve oturuşunu yasakladı.” (Ahmed 15630, Ebu Davud 1110, Tirmizi 514, Hâkim 1069, Albânî Cami 6876)
- Bu hadisi şerif sahih midir ve Hadiste geçen Hibve oturuşu nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu hadisi sahihtir. Hakim, bunun sahih olduğu belirtmiş, Zehebi de onu tasdik etmiştir. (bk. Hâkim-Telhisle birlikte- 1/427)

- Hibve veya Hubve olarak okunabilen bu kelimenin anlattığı oturuş şekli şöyledir: Kişi, kabaları üzerine oturur, dizlerini havaya diker, bacaklarını karnına yapıştırarak üzerinden kollarını kenetler. (bk. Avnu’l-Mabud, 3/322)

Bu oturuş, uykusunun gelmesine sebep olduğu için abdestin bozulmasına neden olabilir.

Ayrıca entari gibi elbiselerin açılıp avret yerlerinin görülmesine de sebebiyet verebilir.

Bu sebeple, bu oturuş, cuma vaktinde ve hutbe okunurken yasaklanmıştır...