Çölde fil olmaz, diyerek Kuran'a itiraz edenlere ne cevap verilmelidir?

Soru Detayı

- Fil suresine, Müslüman olmayan kimseler şöyle itiraz ediyorlar:
 “Fil suresinde Kabe’yi yıkmak için gelen fillerden söz ediliyor. Halbuki filler günlük tonlarca yeşillik ve su ile beslenirler. Fil nasıl çölde -Mekke’de- olsun? Hatta bazı kaynaklarda birden fazla fillerden yani fil sürüsünden söz ediliyor.”
- Ateistlerin bu itirazına ne cevap verilmelidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Filin çölde yaşayamayacağına dair iddianın yanlışlığı bugün çok daha iyi anlıyoruz.

Nitekim, bu iddianın aksine fillerin Hindistan, Güney Asya ve Afrika çöllerinde ve başka çöllerde sürüler halinde yaşadıkları televizyonlarda,belgesellerde, internette... çok net gösteriliyor.

İkincisi, Fil suresinde Mekke’de fillerin yaşadığına dair bir ifade yoktur. Sadece Yemen çöllerinden getirilen Ebrehe ordusundaki fillerden söz edilmektedir.

Üçüncüsü, Mekke’nin /Hicaz'ın çöllerinde yaşayan bedevîlerin hayvanları da vardı ve bunlara da su lazımdı.

Mesela, Ebrehe olayında Abdulmuttalib'in 200 devesinin olduğundan, bunların Ebrehe askerleri tarafından sürülüp götürüldüğünden söz edilir.

Sadece Mekkeli Abdulmuttalib'in 200 devesi varsa, diğer Mekkelilerin de develeri ve hayvanları olmalıdır.

Peki, Mekke yakınlarında su kaynakları ve kuyular yoksa, bu ve benzeri deve, koyun ve keçi sürüleri nasıl su ihtiyacını karşılayabilir?

Bunlar su ihtiyacını nasıl gideriyorsa; Ebrehe ordusu da öyle gidermiş olmalıdır.

Diğer yandan; Ebrehe ordusu Mekke'nin 100 km. güneyinde yer alan ve suları bol bir Anadolu şehri özelliğinde bulunan Taif'ten Mekke'ye doğru yol almışlardı.

Taif'te, başta üzüm ve nar olarak farklı meyveler yetişiyordu. Büyük üzüm bağları vardı. Bu bahçeler yaz döneminde sulanmaktaydı. Yani Hicaz, Arabistan ve Yemen'in tamamen susuz bir çöl olduğu düşünülmemelidir.

Diğer taraftan, Mekke yakınlarında ve başka yerlerde senenin farklı mevsimlerinde kurulan panayırlara, ticaret ve başka maksatlarla çok miktarda insan ve onlarla birlikte çok miktarda hayvan gelmekteydi. Elbette bu panayırlar yanında ihtiyacı karşılayacak su kaynakları bulunmaktaydı...