Çok ucuza vekil hac yaptırmak caiz mi?

Soru Detayı

- Bazı şirketler, hacca gidemeyenlerin yerine 600 euro karşılığı hac yaptırıyor. Orada öğrenciler tutulup ya da buradan görevli gidenlere yaptırılıyormuş. Buradan normal gidenlerin karşılığı 2400 euro.
- Bu doğru mu? Kaynağı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Meşru bir mazereti sebebiyle haccı veya umreyi bizzat yapamayacak olan hayattaki bir mümin ile vefat etmiş mümin namına (bunlara vekâleten, bunların yerine) hac ve umre yapmak caizdir.

Vekil olarak hac yapacak şahıs, daha önce hac vazifesini ifa etmiş olmalıdır.

Vekilin masraflarının karşılanması gerekir.

Bunun dışında vekile bir şey verilecekse, bunun pazarlık yoluyla ve ücret olarak verilmesi caiz olmaz; hediye ve bağış şeklinde bir şeyler verilebilir.

Vekaleten hac yapacak şahsın, müvekkilinin yaşadığı / oturduğu yerden yola çıkmasının şart olduğu tartışılabilir.

Bu konu “ibadeti ticaret haline getirmeye yol açtığı için” Diyanet’in “Vekil, müvekkilin memleketinden gidecektir.” şeklindeki fetvasını ibadetin maksadına daha uygun buluyoruz.