Çok evli olanlar neden boşanmış?

Soru Detayı

- Boşanma ile ilgili ayet geldiğinde çok evli olanlar neden ayrılmış?
- Sayfanızda geçen ibare Mesela Giylan ismindeki sahabi Müslüman olduğu zaman on hanımla evli idi. İslamiyet’i kabul ettiğinde dörtten fazlasını boşadı.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru 1:

- Bu İslam'ın onun kadınların haklarını gözetmediği anlamına gelmez mi mesela, boşadı ya şimdi -haşa- bu sefer o kadınlar ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklar?

Cevap 1:

Hayır, haklarını gözetmediği anlamına gelmez. Diğer sistemlerde 18 yaşını geçen kadın ve erkek kendi geçimini sağlamaya mecburdur. İslam’da kadın isterse kendine uygun bir işte çalışır, ama geçinmek için çalışmaya mecbur değildir; evli olduğu sürece evin geçimini erkek sağlamaya mecburdur; bekâr, dul, boşanmış kadınlara ise baba, erkek kardeş, amca gibi erkek yakınları sıra kendilerine gelince bakarlar, ihtiyaçlarını temin ederler; bu bir sadaka veya lütuf değil, şeriat kanununa göre borçtur.

Soru 2:

- Ayrılmasın diye ayet yok mu? Sahabeler neden ayrılmış?

Cevap 2:

Ayrılmasın diye ayete gerek yok, bir erkeğin en fazla -zorunlu ve yeterli olmak şartıyla- 4 kadınla evlenebileceğine göre bundan fazlası caiz değildir, haramdır demektir; onlar da caiz olan sayıya indirmek için fazlasını boşamışlardır. Ayrıca boşanan kadının mehir hakkı da muaccel hâle gelir.

Soru 3:

- Allah’ın sevmediği haram olarak geçen boşanmaya neden izin verilmiş?

Cevap 3:

Meşru, helal olan eşi boşamayı Allah sevmez, izin vermediği bir kadınla evli gibi yaşamayı da sevmez, onun boşanmasını ister...