Çocukların sevapları yazılır mı?

Soru Detayı

- Çocuklara günah yazılmaz biliyoruz ama buluğa ermemiş çocuk işlediği iyiliklerden dolayı ona sevap yazılır mı?
- Yoksa günahlarda olduğu gibi sevaplarda mı yazılmaz kitaba?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam'a göre dini sorumluluğun şartlarından biri de büluğa yani ergenliğe girmektir.

Hz. Peygamber (asm), "Üç kişiden sorumluluk kaldırılmıştır: Büluğ çağına kadar çocuktan, uyanıncaya kadar uyuyandan ve şifa buluncaya kadar akıl hastasından." (Buhari, Hudud 22) buyurmaktadır.

Kişi çocukken işlediği hırsızlık, başkasının malına zarar verme gibi günahlardan dolayı dinen günahkâr olmaz. Yani ahirette bu sebeple sorumlu tutulmaz. Ancak mümeyyiz çocuğun mala verdiği zarar velisi tarafından tazmin edilir. Bunda kul hakkı vardır. Namaz gibi dini ibadetlerle yükümlü olmak, büluğa (ergenlik çağına) ermekle başlar.

Bununla birlikte çocuğun işlediği sevaplar büluğ çağından önce başlar.

Diğer olumlu alışkanlıklar gibi ibadet eğitimi de çocuklara küçük yaşlardan itibaren verilmeye başlanırsa, kişide gerek ibadetin gerekse ibadetten beklenen olumlu alışkanlıkların daha sağlıklı ve köklü olarak kazanılması mümkün olur.

Kur'an-ı Kerim’de çocukların namaza alıştırılması, aile reisinin bu konuda örnek oluşturması gerektiğine işaret edilmiştir. (bk. Tâhâ 20/132)

Namaz kılmayı öğrenmek kısa sürede gerçekleşmediğinden ve kişinin ibadet alışkanlığını küçüklüğünde kazanmasının öneminden dolayı, Hz. Peygamber (asm) çocuklara yedi yaşında namazın öğretilmesini tavsiye etmiştir. (bk. Ebu Davud, Salat, 26)

Özetle, büluğ çağına ulaşmamış çocukların ibadetlere alıştırılması istenmekle birlikte, dinen yükümlü olmadıkları için bu tür ibadetleri yapmayanlar sorumlu olmazlar, yapanlar ise sevaplarını alırlar, bu sevaplar hem kendi amel defterlerine hem de annelerinin ve babalarının amel defterlerine yazılır.