Yanıma aldığım bakıma muhtaç çocuğa kızmamda ya da vurmamda bir mahsur var mı?

Soru Detayı

- Çocuk Eğitimi... İki çocuğum var; bakıma muhtaç üçüncü bir çocuğu yanıma aldım. Dini açıdan bu çocuğa kızmamda ya da vurmamda bir mahsur var mı?..
- 3 ve 5 yaşlarında iki çocuğum var. 4 yaşında bir kız çocuğun annesi vefat etmişti, babası da bakmadı çocuğa. Ben de çocuğa bakmak için yanıma aldım; şimdi üç oldu çocukların sayısı.
- Aldığım çocuk çok azgın, ona kızdığım ya da dövdüğüm zaman, vicdan azabı çekiyorum ve içimde sıkıntılar oluşuyor. Bu yüzden ona hiç dokunamıyorum; iyi, kötü ne isterse yapmak zorunda kalıyorum. Bu da çocuğun azgın ve şımarık bir kişilikte yetişmesine neden oluyor.
- Dini açıdan çocuğa kızmamda ya da vurmamda bir mahsur var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kendi çocuklarınıza nasıl davranıyorsanız, aynı şekilde ona da davranabilirsiniz. Ancak kendi çocuğunuz dahi olsa, çocuk eğitiminde uygulanması sakıncalı olan davranışlar vardır.

Çocuk eğitiminde şiddet sakıncalı bir davranıştır. Öksüzdür diye de çok serbest bırakmanız yanlış olur. Şefkat edeyim derken çocuğun yanlış yetişmesine sebeb olabilirsiniz.

Çocuk eğitiminde uygulanan prensiplere göre hareket etmeniz sizi vicdanen rahatlatacaktır.