Cinlerin var edildiği dumansız ateşten yaratılan başka şuursuz canlılar -hayvan, böcek, bitki gibi- var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayet ve hadislerde böyle bir bilgiye rastlayamadık. Ancak değişik canlıların dumansız ateşten yaratılmış olması her zaman imkân dahilindedir. Fakat özellik itibariyle bunların bildiğimiz böcek, bitkilerin olmaması gerekir diye düşünüyoruz. Çünkü dumansız ateşten yaratılan cinler, insanların görme alanının dışında kalma, gizlenme özelliğine sahiptir.

Bediüzzaman Hazretlerinin şu sözleri de konuya ışık tutacağını düşünmekteyiz:

“Madem Allah, çok kesif, adi maddelerden -bilmüşahede- ruh sahibi canlılar yaratıyor,  elbette nur gibi, esir gibi ruha yakın ve münasip olan diğer bazı latif, ince, seyyal / akıcı maddeleri hayatsız, camit, şuursuz bırakmaz. Bilakis, nurdan, ateşten, ışıktan,  zulmetten / karanlıktan, sesten, kokudan, hatta esir maddesinden; elektrikten, hatta manalardan, havadan, hatta kelimelerden canlı, şuur sahibi varlıkları yaratır ki, onların bir kısmı, melek, bir kısmı ruhanî bir kısmı cin taifesindendir.” (bk. Sözler, Yirmi Dokuzuncu Söz, Birinci Esas).