Cinleri öpmek caiz midir?

Tarih: 05.07.2006 - 20:50 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Sanıyorum iki yıl önce banyoda çok uzun durduğum için çarpıldım. O zamandan bu yana bir cinin sesini duyabiliyorum, vurmak kadar şiddetli olmasa da onu hissedebiliyorum. Elbette ki imansız bir cin. Yine de latif ve şirin bir varlık. Acaba onu öpmem günah olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cinler, genellikle harabelerde, boş arazilerde, pis yerlerde, çöplüklerde ve kabristanlarda bulunurlar. (Şibli, Cinlerin Esrarı s.256-257.)

Cinlerin insanlara "hangi şartlarda zarar verebileceği" konusunda ise:

"Cinler, ehl-i imana, daha çok cünüplük ve hayız-nifas hallerinde; abdestsiz, namazsız hayat sürenlere de yine bu hallerde musallat olup, onları değişik şekilde ve değişik seviyede baştan çıkarabilir. İşlenen her bir günah, şeytan ve habis cinlere açılan bir kapı ve pencere durumundadır. Bilhassa hassas tipler, bozuk ruhlular, duadan ve dualıların atmosferinden uzak laubali hayat yaşayanlar, çabuk cinlerin tesirine girer. Tabiki cinlerin hayat sınırlarını ihlal ve besmele çekmeden evlerini ve yurtlarını işgalde cinlerden zarar görmede mühim faktörlerdir."

"Efendimiz (s.a.v.), bize pis yerlere girerken dua etmemizi öğretiyor ve onların bulundukları mezbelelik, çöplük, hamam, otluk, hela ve hatta kabirlerde namaz kılmamızı yasaklıyor. Evet Efendimiz, helaya girerken "Allahüme inni euzu bike mine'l-hubsi ve'l-habais" dememizi öğretiyor, hayatımızın her safhasında dualı olmamızı, bu kabil zararlı oklara hedef olmaktan korunmamızı temin edecek bir kale ve kalkan sayılabilecek temiz muhitlerde bulunmamızı, temiz insanlarla düşüp kalkmamızı, dualarla bir atmosfer oluşturmamızı ve ibadetle korunmamızı emrediyor."

"Öyleyse, cinlerin her türlü kötülüğünden emin olmak isteyen, her şeyden önce günahlardan şiddetle kaçınarak, onların gireceği delikleri kapamalıdır." (Şahin, İnancın Gölgesinde, s.153-154; Din ve İnançlara Göre Şeytan ve Cinler, Arif Arslan, Nesil Yayınları, Nisan 2002, s. 19-23.)

Cin, insan gibi akıl ve şuur sahibi bir çeşit mahlûktur. Yalnız nasıl olduğunu bilemeyiz, varlığında şüphe yoktur. Çünkü Kur'ân-ı Kerîm, tevili mümkün olmayan bir ifade ile onların varlığından, küfür ve imanlarından söz ediyor. Bu bir gerçektir, varlıklarını inkâr etmek küfürdür.

Cinlerle evlenme meselesine gelince, mümkün mü değil mi pek bilinmez. Onlarla evlenmekten söz eden, daha çok avamdır. Şimdiye kadar herhangi bir insanın cinlerle evlendiği sabit olmamıştır. Sorulduğu için bu mesele dile getirildi, yoksa üzerinde durmaya değmez ve onlarla evlenmek uzak bir ihtimal de olsa, fıkıh kitaplarımız onu ihmal etmemişler, dile getirmişlerdir; şöyle ki:

Bir insanın bir hayvan ile cins ayrılığı olduğu için evlenmesi caiz olmadığı gibi, cinni ile de evlenmesi caiz değildir. (el-Feteva'l-Hadisiyyes. 167; Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, II/111)

Buna göre evlenilmesi caiz olmayan bir varlığı öpmek de doğru olmaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

feyyaz

allah razı olsun bizi aydınlattınız

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ferhan11

sen korkmuyor öpmeye kalkıyorsun. bravo. ama söylediği gerçek belli bu. cinler hissedilir duyulur.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
gülcansu

ben çok şükür namazım kılıyorum elimden geldiği kadar günahlardan uzak durmaya çalışıyorum ama yine de çok korkuyorum cinlerden...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun