Cinler meleklerden haber çaldıklarına göre, meleklerin varlığını biliyorlar demektir. Öyle ise neden cinlerin çoğu inanmıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Küfürden ilk akla gelen ateistlik ise de gerçekte onun çeşitleri vardır.

Cinlerin küfrü, bulundukları dönemin peygamberine iman etmemekle kendini gösterir. Meleklere iman etmek küfürden kurtulmaya yetmez. Nitekim Arap müşrikleri de Allah’a inandıkları gibi, meleklere de inanıyor ve onları Allah’ın kızları olarak görüyorlardı. Ancak onların bu inanmaları müşrik ve kâfir olmalarını engelleyememiştir.

Bu gerçeğe ayette vurgu yapılmıştır:

(Ey müşrikler!) Rabbiniz, erkek çocukları sizin için ayırdı da, kendisi meleklerden kız çocuklar mı edindi! Gerçekten siz, (vebali) çok büyük bir söz söylüyorsunuz.” (İsra, 17/40).