Cimri insanları sadece cimrilik huyundan ötürü kötülemek caiz mi?

Soru Detayı

- Allah’ın zemmettiğini zemmetmeye yani kötülemeye, gıybete ruhsat vardır. Mesela, açıktan günah işleyen fasıkları gıybet etmek caizdir. Allah cömerttir cömerti sever, cimriyi hem halk sevmez hem de Allah.
- Dolayısıyla cimri insanları sadece cimrilik huyundan ötürü kötülemek ve zemmetmeye cevaz var mıdır, bu konuda gıybete ruhsatı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cimriliği açık, herkes tarafından bilinen kimsenin bu sıfatını, gerektiği için anmak yasaklanan gıybete girmez.

Ancak gıybetin haram olmadığı bazı özel durumlarda, başka bir niyet taşımaksızın, sırf hak ve maslahat için konuşulmalıdır. Başka maksatlar işin içine girerse günah olur.