Cennette kadınlar tek şekil mi olacak?

Soru Detayı

- İslam'da tüm cennet ehlinin bu dünya hayatında benzeri olmayan yeni bir beden formuyla yeniden yaratılacağı belirtilir. Merak ediyorum, cennetteki tüm kadınlar tek bir vücut formundan mı yaratılacak?
- Cennetteki tüm erkeklerin Âdem peygambere (as) benzeyen tek bir vücut şekline sahip olacağına ve cennetteki tüm kadınların tek bir vücut şekline sahip olacağına inanıyorum, bu yüzden cennette insanlarla ilgili sadece 2 vücut şekli olacak.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rivayetlere göre, insanlar Hz. Âdem’in suretinde yaratılırlar, 60 arşın boyunda olacaklardır.(bk. Buhari, h. no: 6227; Müslim, h. no: 2841.)

- Herkes 33 yaşında olacaktır.(bk. Tirmizi, h.no: 2545.)

- Cennette cennet halkının her hafta cuma günü (güzelleşme parkı denilen) bir çarşıya (bir piknik yerine) giderler. Orada esen harika rüzgârın esintisinden ötürü eski hâllerden çok daha güzel olacaklardır. Eve döndüklerine güzelliklerinden dolayı âdeta birbirini tanıyamayacaklar.(bk. Müslim, h. no: 3833.)

Demek ki, dünya hayatında insanlar azalar bakımından aynı olmasına rağmen kendilerine özgü farklılıkları nedeniyle herkes farklıdır. Cennet ehli de elbette azalar bakımından benzer olacaklar ama asla aynısı olmayacak; her erkek, erkek olarak her kadın da kadın olarak kendine özgü özellikleri ve güzellikleri olacaktır. Bu özellikler ve güzellikler sonsuzca artarak devam edecek.