Cenazenin yüzünün, destimal mendili ile örtülmesi doğru mudur?

Soru Detayı

- İnsan öldükten sonra sadece kefenle gömülebiliyor. Peki destimal mendili ile yüzünün örtülebilmesi doğru mudur?
- İnsan ahirete olan yolculuğuna ilk adımında dünya malından yanına hiçbir şey almadan sadece kefenlenerek gidiyor. Destimallerin de Peygamber efendimizin (asm) hırka-ı şeriflerine dokundurulduğu hususu var. Peygamber efendimizin vücudunun değdiği yere cehennem ateşinin değmeyeceği yani bir nevi bu mendili ölürken yüzümüze örtsek cehennem ateşini yüzümüzden uzak tutabileceğimiz söyleniyor.
- Osmanlı padişahlarının bu mendillerle gömüldüğü söyleniyor gerçeği nedir?
- Gerçekten destimal-i şerif ile gömülebilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanı cehennem ateşinden koruyacak olan imanı ve amelleridir.

Hz. Peygamber (asm)'e olan sevginin sonucu olarak belirttiğiniz türden uygulamalar tarih içinde yapılmış olabilir.

Ancak bu tür şeylerden medet ummak ve ateşten korunmak için böyle bir yöntemi uygulamak doğru değildir; bu, dinde yeri olmayan bir uygulamadır.