Cemaatle namaz kılarken imamdan önce selam vermek namazı bozar mı?

Soru Detayı
Ben akşam namazını camide imama uyarak kıldım. Ancak en son kısmında selam verirken işim olduğu için imamdan önce selam verdim, bunun herhangi bir günahı haramı var mı? Yani imamdan önce selam vermenin dinimizde zararı var mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tahiyyatı okuyacak kadar otrumak, namazın farzının yerine gelmesi demektir. Bu nedenle tahiyyatı okuduktan sonra imamın selamını beklemedem selam verip namazdan ayrılan kişinin namazı keraheten caizdir. Çünkü bu konuda imama uymak vaciptir.

Yani namazın farzını yerine getirdiği için namazı olur, ama imamı beklemeden selam verdiği için de mekruh işlemiş olur. Böyle bir uygulama doğru olmaz.