Çay, kahve haricinde uyanık tutabilecek alternatif yollar tavsiye edebilir misiniz? 

Tarih: 29.06.2019 - 11:25 | Güncelleme:

Soru Detayı

Gece ders çalışabilmek için çay içiyorum lakin çay uyanık tutmanın yanında başka hislerimi de uyandırıyor. Ders çalışayım derken yanlış işler yapabiliyorum. Lütfen bana beni hem uyanık tutabilecek hem de yanlış işler yapmama yol açmayacak olan alternatif bir yol tavsiye edin. Siz benden daha bilgilisiniz. Cevabı bilmiyorsanız bile cevaba benden daha çabuk ulaşabilirsiniz. Yardımcı olursanız çok memnun kalırım.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Aşırı derecede organizmayı zorlamanızı tavsiye etmeyiz. Çünkü insan vücudu binlerce his, duygu ve yapıya sahiptir. Cenab-ı Hak en iyi şekilde nasıl çalışabilecekse öyle hormon ve enzimlerle vücudu dengeliyor. Dışarıdan aşırı müdahale organizmayı alt-üst ediyor. O zaman normal bir insan olmaktan çıkılıyor. İlaç bağımlısı ve pek çok değerleri bozulmuş bir insan karşınıza çıkıyor.

Gün 24 saattir. Gündüz çalışma programlarınızı yerine getirir, gece normal uykunuza geçersiniz. Herkesin akıl seviyesi bir olmadığına göre, siz başkalarına değil, kendinize göre hareket edin. Yapabileceğiniz, başarabileceğiniz işlere ve konulara talip olun.

Gece çalışan kimse mutlaka gündüz uyuma durumunda kalacaktır. İşin normali, gündüz çalışıp gece uyumaktır. Çünkü Allah da Kur’an’da geceyi istirahat ve uyku için, gündüzü de maişet temini için yarattığını beyan buyuruyor.

İlave bilgi için tıklayınız:

Nasıl çalışkan olurum? Başarılı olmak için hangi adımları takip ...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun