Ayran, çay, kahve lekesi ile namaz kılınır mı?

Soru Detayı

- İçtiğimiz çay, kahve, ayran gibi şeyler elbisemize dökülse ve orada leke olsa bununla namaz kılınır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet kılınır, zira bunlar necis değildir.

Yenilmesi ve içilmesi helal olan bir yiyeceğin veya içeceğin bedenimize veya elbisemize ya da namaz kılacağımız yere dökülmesi namaza engel değildir, bu şekilde kılınan namaz geçerlidir.

Buna göre yemek suyu, meyve suyu, çay, kahve, ayran gibi içecekler ne kadar çok dökülürse dökülsün, ne kadar çok leke bırakırsa bıraksın, bunlarla kılınan namaz geçerlidir.

Elbette Müslüman bu tür lekeleri de elinden geldiği kadar temizlemeye gayret etmeli ve her durumda temiz olmalıdır, ancak bunların namaza zarar vermediğini de bilmelidir.

Zaten namaz ruhun Allah’a yükselişini ve onun huzurunda duruşu simgelediğinden, Müslümanın en temiz ve güzel elbisesiyle namaza durması tavsiye edilmiştir.