Cansızlar, bitkiler, hayvanlar; yeryüzü halifesi olan insan için yaratılmıştır; insanların cinlere de ihtiyacı var mıdır?

Soru Detayı

- Allah önce cansızları, sonra nebatatı, sonra hayvanatı, sonra cinleri ve en son insanı yaratmıştır. Böylece insan halife-i arz olarak dünyaya indiğinde ihtiyacı olan her şeyi hazır bulmuştur.
- Cinler yaratılmasaydı insanlar açısından bir sorun olur muydu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bir hüküm verilirken konunun listesinde yer alan unsurların çoğunluğuna göre verilir. Listedeki her ferdin aynı hükmün içinde yer almasına gerek yoktur. Demek ki, buradaki listede sayılanlar arasında yer alan cinlerin de ille de insanlarla yakın bir ilişkilerinin olmasını gerektirmez.

- Bu liste, orada yer alan varlıkların mutlaka insanlarla olan ilişkisine değil, insandan önce yaratılanların belirlenmesine yöneliktir. İçinde insanların hayatı için hayatî önem arz edenler olduğu gibi, pek fazla ilgisi olmayanlar da olabilir.

- Bununla beraber, insanlar cinlerden sonra gelmiş, onların yerine geçmiş ve yeryüzü hilafetini onlardan devralmıştır. Sadece bu açıdan bakılsa, yine de insanlarla cinler arasında bir ilişki söz konusudur.

Kaldı ki, tarih boyunca bazı insanlarla bazı cinler arasında yakın ilişki kurulduğu, iyilik veya kötülük bakımından cinlerden destek alan insanların olduğu bilinmektedir. Bunun en açık delili, Hz. Süleyman (as)’ın cinleri istihdam etmesidir.