Büluğ çağına ermemiş gençlerle kucaklaşma, adab olarak neden uygun görülmüyor?

Soru Detayı

- Adab-ı Muaşeret kaidelerinden olan selamlaşma adabında "buluğ çağına ermemiş gençlerle kucaklaşma değil sadece tokalaşma yapılması gerekiyor." deniyor.
- Bunun hem fıkhi hem de psikolojik yönünü açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bütün mezheplerde sedd-i zerîa (harama götürebilecek yolun ve davranışın kapalı tutulması) kuralı vardır.

Kişi böyle yakışıklı gençlerle “halvet, muanaka, nazar”dan olumsuz etkilenme tehlikesini hissediyorsa, bunlardan uzak duracaktır.

Akıl baliğ olmayan çocuklar genellikle emred (sakalı, bıyığı olmadığı) için İslam fakihleri ona bakmayı bile uygun görmemişlerdir. Yanlış bir duygu uyanır diye. Bu tavır “sedd-i zerayi” kaidesine de uygundur.

Takva sahipleri, en ufak bir psikolojik inhirafa sebebiyet veren hâl ve hareketlerden şiddetle kaçınmışlardır. Rivayete göre, İmam Azam ders halkasında bulunan böyle bir gence gözlerine görünmeyecek yerde oturmasını söylermiş.

En ufak bir hatalı duygunun uyanmasından çekinenler, bu konuda dikkatli davranmışlardır.

Bu takvaya dayalı içtihat konusuna, kendinden emin olan kimselerin uymamasında bir sakınca olduğunu düşünmüyoruz.