Bu zamanda harama bakmadan nasıl yapılabilir?

Soru Detayı

Harama götürebilecek şeyler de haramdır demiştiniz. Ancak çarşaflı bir kadının karşısına veya dindar bir erkeğin karşısına internette, youtubeda, instagramda çok fazla açık saçık erkekler kadınlar çıkabiliyor. Zaten şehvet hissetmez o ayrı da. Eğer bu haramsa belki nerdeyse bütün teknolojilerden eli çekmek gerek. Bu da çok zordur. Burada hüküm nedir ve istisnaları var mıdır? Sadece bu değil kumar oynayan içki içen insanlar da karşımıza çıkabiliyor. Eğer bunları yapmaktan korkmuyorsak (aklımızın ucundan bile geçmiyorsa) caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, erkeğin ve kadının bakılması haram olan yerleri konusunda hassas olmalıyız, gözlerimizi ve gölümüzü korumalıyız.

Ancak, meşru işimiz ve vazifemizin kaçınılmaz kıldığı görüntülere bakmak, zaruret ölçüsünde caizdir.

Bunun ölçüsünü, imanla nurlanmış ve islamiyetle beslenmiş vicdan belirler. Her yerde her zaman ve her durumda, Allah’ın huzurunda olduğunu bilen bir mümin, elbette onun huzuruna layık bir tavır sergiler. Ayrıca her taraftan gözetleyen manevi kameralar olan meleklerin varlığı da hatırında olan bir mümin, elbette zaruret miktarını sağlıklı belirleyecektir.

Necaset karışmış cadde çamurları panolun ve eteklere sıçrardı, fukaha kaçınılamaz (umumi belvâ) olduğu için bu bulaşıklarla namaz kılınmasını caiz gördüler.