Bu kuyudan benden başka su çekecek kimse kalmazdı, hadisi ne demektir?

Soru Detayı

"Eğer sikaye için insanlar size galip gelmeseydi bu kuyudan benden başka su çekecek kimse kalmazdı," hadisini nasıl anlamalıyız?
- İbn Sad'ın tabakat'ında Resulullah'ın hac bölümü kısmında şöyle geçmekte:
- Bize Abdülvehhab haber verdi. O ibn Cüreyc'den O da Ata'dan rivayet etti. "Resulullah (asm) şeytan taşlamayı bitirip dönünce kendi kimse ona yardım etmeden bir kova su çekip ondan içti. Sonra kovada bulunan suyu tekrar kuyuya boşaltarak şöyle dedi: 'Eğer sikaye için insanlar size galip gelmeseydi bu kuyudan benden başka su çekecek kimse kalmazdı'."
- Resulullah burada ne demek istiyor, cümlenin manası nedir hadis sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

ٍSöz konusu hadis metninin Türkçesi -özetle- şöyledir:

“Hz. Peygamber (asm) Hac ziyareti esnasında bir ara -deve üzerinde- Sikaye mekânına geldi. Hz. Abbas: ‘Ey Allah’ın Resulü! Size el değmemiş bir su içirelim mi?! deyince, 'Evet' dedi ve suyu içtikten sonra Zemzeme doğru gitti. Zemzem kuyusundan bir kova su çekmelerini istedi. Ve kovayı kendisine getirdiler. Biraz suyu ağzına aldı, çalkaladı ve tekrar kaba koydu. Ve ‘Bunu Zemzem kuyusuna geri dökün.'  buyurdu."

Sonra da şöyle dedi: ‘Siz (kuyudan su çekerek insanlara/hacılara ikram etmekle) gerçekten çok güzel bir iş yapıyorsunuz. Eğer sizin insanlar tarafından mağlup edilmenizden korkmasaydım, ben de şimdi devemden inip sizinle birlikte kuyudan su çekerdim.’ (bk. İbn Sa’d Tabakat, 4/18)

- Bu hadis sahihtir. Nitekim, Buhari de az bir farkla aynı konuyu işlemiştir. (bk. Buhari, hno: 1635)

- Arapça metinde yer alan “لَوْلا أَنْ تُغْلَبُوا عَلَيْهِ” ifadesi için farklı yorumlar yapılmıştır.

Ancak İbn Hacer’in  de benimsediği yorumu şöyle anlamak mümkündür:

“Eğer daha sonra başakları da benim bizzat bu kuyudan su çektiğimi duyup da benim yaptığım bu işe aşırı rağbet gösterip de size ortak olmak istemelerinde (hatta onu elinizden almalarından) korkmasaydım, ben de bu çok hayırlı işe iştirak etmek için devemden inip kuyudan su çekerdim."

Bu ifadeyle, efendimiz bu işin ne kadar sevaplı güzel bir iş olduğunu belirtmiş ve onları bu işe devam etmeye teşvik etmiştir.