Bize zarar veren akrabalarımıza karşı nasıl davranmamız gerekir?

Soru Detayı
Bir yakın akrabamız yapmadığımız halde başkasını doldurup bizi yalancı çıkarıyor, halbuki annem kaynanasına bakıyor, yani bize haksızlık yapan amcamın annesine. Fakat her seferinde annemi kötülüyorlar, bizim haklarımızı yiyiyorlar, bunlara dayanamıyorum... Onlar rahat evinde yaşarken biz babanneme bakmak zorunda kalıyoruz ve çok zor bir durum ne yapmalıyım?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Siz Allah rızası için üstünüze düşen vazifeyi yapıyorsunuz. Bu konuda size rahatsızlık veren kimseler yüzünden ihlaslı amelinize zarar vermeniz doğru olmaz. Bu kimseler uygun bir lisanla uyarılabilir. İlla da bu kimselerden intikam almak istermiş gibi davranmanın faydası yoktur. Size zarar veren kimselerle mahşer gününde nasıl olsa görüşeceksiniz. O zaman bu kimseler sizden af dilenecek.

Ancak bu dünyada iken siz de onlar gibi dedi kodu ve gıybete girerseniz onlardan farkınız kalmaz. Bu sebeple sabırlı ve geniş düşünceli olmak gerekir. Onların ıslahı için de dua etmek gerekir. Onları cezalandıramıyorum diye kendinizi yıpratmanıza gerek yoktur. Şuurlu bir mümine düşen onların da ıslahı için dua etmektir. Allah her hak sahibine hakkını verecektir.