Bizans Kralı başına besmele mi koymuş?

Soru Detayı

- Bizans imparatoru başı ağrıdığı için Hz. Ömer’e mektup yazdı mı?
 - Aşağıdaki nükteyi kaynakla açıklar mısınız?
- Razi tefsirinde şöyle diyor:
 “Bizans İmparatoru, Hz. Ömer (r.a.)'a, devamlı bir baş ağrısı olduğunu, bunun için kendisine bir ilaç göndermesini yazmıştı. Bunun üzerine Hz. Ömer (r.a.) bir fes gönderdi. İmparator bu fesi başına koyduğunda, baş ağrısı duruyor, çıkarınca başı yeniden ağrımaya başlıyordu. Bunun üzerine İmparator hayret ederek, fesi kontrol etmeye başladı. Fesin içinde "Besmele"nin yazılı olduğu bir kâğıt buldu. (Kaynak: Razi tefsiri, giriş, besmele hakkında nükteler)
- Böyle bir şey olmuş mudur kaynak verir misiniz?
- Ayrıca ağrıyan başımıza böyle bir uygulama yapabilir miyiz o kadar ilaç alıyoruz geçmiyor bu işe yarar mı açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Anlatıldığına göre Rum meliki Kayser, Hz. Ömer’e şöyle bir mektup yazdı:

“Başımda dinmek bilmeyen bir ağrı var. Eğer sizce malum bir çaresi ve ilacı varsa bana gönderin. Çünkü buradaki doktorlar, buna bir çare bulamadılar.”

Mektubu alan Hz. Ömer, Kayser’e bir başlık gönderdi. Kayser bunu giyince ağrısı kesiliyor, çıkardığında yeniden başlıyordu. Merak etti: “Acaba bu başlıkta ne vardı ki baş ağrısını kesiyordu?” Başlığı çıkarıp iyice kontrol edince içinde üzerinde besmele yazılı bir kağıt buldu. (bk. Razi, Mefatih, Besmele ile ilgili 16. nükte)

Bu olayın anlatıldığı kaynak, genellikle Fahreddin Razi’nin tefsiridir.

Biz araştırmalarımızda Razi’den başka bir kaynağa rastlayamadık. Razi’nin kendisi de herhangi bir kaynak göstermemiştir.