Birisini kurtarmak için kendisini kurşunun önüne atan adam intihar etmiş sayılır mı?

Soru Detayı

- Mesela bir katil masum bir adama silahını çekiyor ve tam sıkacağı esnada başka birisi silahın önüne atlayarak masum adamın vurulmamasına, ancak kendisinin vurulup ölmesine neden oluyor.
- Bu kişi silahın önüne atladığından dolayı intihar mı etmiş oluyor ( yani ebediyen cehennem ),
- Yoksa başka birisinin hayatını kurtarmak için kendi canını feda ettiğinden şehit mi olmuş oluyor ( yani ebediyen cennet )?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İntihar etmiş sayılmaz. Kurtarma amacına göre ceza veya mükâfât görür.