Kul hakkı varsa hac vazifesini yerine getirebilir miyim?

Soru Detayı

- Birisi bana hakkını helal etmiyor, bu durumda hac vazifesini yerine getirebilir miyim, ne yapmam gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sizin vazifeniz, dargın olduğunuz arkadaşınıza barışmak istediğinizi ve hakkınızı helal ettiğinizi söyleyip, ondan da size hakkını helal etmesini istemektir.

Bundan sonra arkadaşınız helal eder vaya etmez. Artık siz üzerinize düşeni yaptıktan sonra başka yapacak bir şey yok demektir. İlla da hakkını helal etmiyorsa, o kimse adına sadaka verebilirsiniz.

Bu durumda haccınız kabul olmaz diye bir durum söz konusu değildir. Hacca giden çoğu kimsenin üzerinde az çok kul hakkı illaki bulunur. Siz üzerinize düşeni yaptıktan sonra hac ibadetinizin kabul olmayacağı vehmine kapılmayınız.