Bira içmek caiz mi? Sarhoş etmeyecek kadar içki içilebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Biranın haram olduğuna dair Diyanet İşleri Başkanlığının beyanatı bulunmaktadır.

Bu meseleye ışık tutması için iki hadis-i şerif meâlini okuyalım. Peygamberimiz (a.s.m.) şöyle buyururlar:

“Sarhoşluk veren her şey haramdır. Çoğu sarhoşluk veren şeyin azı da haramdır.” (İbni Mâce, Eşribe 10)

“Sarhoşluk veren her şeyden sakınınız.” (İbni Mâce, Eşribe 14)

Buna göre, birada % 2-8 (yüzde iki-sekiz) oranında sarhoşluk veren alkol bulunmaktadır. Bundan dolayı içinde az miktarda da olsa alkol olduğundan içilmesi caiz değildir. Bir damlası dahi haramdır.