Bir ülkede birden fazla uygulanan hukuk olabilir mi?

Soru Detayı

- Şeriat yasaları gayrimüslimlere uygulanmıyor. Bu da şeriat ile yönetilen bir ülkenin halkına uyguladığı birden fazla hukuk ortaya çıkarıyor.
- Bir ülkede birden fazla uygulanan hukuk olabilir mi?
- Bu herhangi bir sorun teşkil eder mi? Özellikle günümüzde...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hukuk genel olarak kamu hukuku ve özel hukuk diye ikiye ayrılıyor.

Kamu düzenini koruyan, suçu engelleyen ve suçluyu cezalandıran… kanunlar, "kamu hukuku" alanına girer ve bunlar, genel olarak din farkı gözetilmeden uygulanır.

Özel hukuk alanında din farkının gerekli kıldığı farklı düzenlemeler kanunlarda yer alır ve mahkeme bu farkı göz önüne alarak hüküm verir. Böyle bir uygulamanın toplum düzenine zararı olmaz.