Bir sitede Hz. Muhammed (sav)'in mal varlığını aşırı bir şekilde göstermişler. Örneğin, eşi Hz. Hatice (ra)'nin kervanlarını, savaşta elde edilen ganimetleri vs... Hz. Muhammed sıkıntı çekmemiştir, diye ifadeler var. Bu ifadeleri nasıl yorumlarsınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimsenin hanımının sermayesini kullanarak ticaret yapmasını hiç kimse yadırgamaz. Özellikle hanımı böyle bir davette bulunursa, o artık koca için bir görev olur. Peygamberimizin (asm) de hanımın sermayesiyle ortak iş yapmasının yadırganacak tarafı yoktur. Bu dinde de haram veya günah olan bir şey değildir.

Savaşlarda ele geçirilen ganimetlerin gelirinin belli bir oranının Peygamberimize (asm) ve onun ev halkına verilmesi ayetlerle belirlenmiştir. Çünkü O'na ve ev halkına zekat düşmemektedir. Buna rağmen o bir çok zaman aç kalmış, açlıktan karnına taş bağladığı olmuştur. Kendilerine gelen teberrükleri hep fakirlere dağıtmıştır. Onun hayatını insafla okuyan kimse bunun sayısız misalleriyle karşılaşır.