Bir malı, duygusal ve psikolojik yararlarıyla tanıtarak müşterinin arzulamasını sağlamak sakıncalı mıdır?

Soru Detayı

- Ürünün sağladığı psikolojik faydalar da pazarlamada ihtiyaç kapsamında değerlendirilmektedir. Yani bazı insanlar ürünleri prestij, imaj, mutluluk, sevgi ve statü gibi duygusal ve psikolojik faydalarından dolayı satın almaktadır. Örneğin bir ayakkabı sırf stil, imaj, görünüm ve renk gibi psikolojik etkenlerinden dolayı alınabiliyor.
- Bu açıdan bir malı, duygusal ve psikolojik yararlarıyla tanıtarak müşterinin arzulamasını sağlamak sakıncalı mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Doğruluk, dürüstlük ve güvenirlik hiçbir dünya menfaati karşılığında feda edilemez.

Bu açıdan herhangi bir malı satışa arz eden kişinin, yalan beyanda bulunarak ya da olmayan özellikleri beyan ederek malını satmaya kalkışması, İslam ahlakı ile bağdaşmayan bir durumdur. Dolayısıyla bu yolla elde edilen kazanç da haramdır.

Bu itibarla, alışverişlerde karşı tarafı aldatmadan bir malın satışa sunulmasında ve reklamının yapılmasında bir sakınca yoktur.