Bir kimse başkasının malını sahibinden habersiz kiraya verebilir mi?

Soru Detayı

- Bir kimse başkasının malını sahibinden habersiz kiraya verse, kira süresi boyunca kiracı da kira bedelinin bu fuzuli kişiye ödese, sonra kira akdi sona erse mülkün sahibi bu durumu fark ettiğinde mülkünün kira bedelini kimden alır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mal sahibine danışmadan malı kiraya veren kimse, bunu yaparken mal sahibine vekaleten yapmaya niyet etmiş olursa buna “fuzuli vekil” denir.

Fuzuli vekil durumu mal sahibine bildirdiğinde, bu kişi olup biteni kabul ederse vekaleten yapılan işlem geçerli olur ve bu takdirde vekil, aldığı ücreti mal sahibine teslim eder.