Mal almak için birisine para verilse, o kişi de malı ucuza alsa, kalan parayı kendisi için alabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir şeyi satın almaya vekil kılınan kimse, müvekkilinin adına iş yapmaktadır. Alışveriş yaparken elde ettiği karı mal sahibine vermesi gerektiği gibi, kusuru olmadan oluşan zararı da mal sahibine ödettirir.

Buna göre vekil kılınan kişi bir malı düşük fiatla aldığından dolayı fiat farkını mal sahibine iade etmesi gerekir.