Bir kimse arsa alırken çocukları para yardımı yapıyorlar, bu kişi öldüğünde arsa nasıl paylaşılır?

Soru Detayı

- 1987 yılında dedem hayatta iken 63 dönüm arazi alınmış. 5 erkek ve de 2 tane kızı var. 2 amcam (ençok para verenler), diğer amcam, dedemin paraları ve de gelinlerin altınları (annem de dahil) -küçük amcam bekâr- katılıp burası alınmış. babam ve de diğer amcamın paraları olmadığı için para verememişler. babam para kazanmaya başlayınca kazandığını diğer amcamların ailelerine de harcamışlar. mesela annem diyorki çarşıdan sabun alırmış bunu diğer ailelere nüfusuna göre dağıtırmış. yine babam 63 dönümlük arazideki ev yapımına 20 milyar harcamış.daha başka harcamaları da olmuş.
- yer alınırken para veren 2 amcam dedem öldükten sonra babamı yerden atmak için uğraşıyorlar. 2 amcamdan hariç enbüyük amcam (en çok para veren amcamda) durumdan hoşnutsuz, fakat o dedemi suçluyor .rahmetli oldu zaten.
- miras paylaşımı eşit şekilde yapılması caiz mi?
- Kanunen tapu dedemin üzerinde olduğu için kanun tapu veriyor.
- ben şeri hükümlere göre soruyom. Allah katında eşit hisse almamız caiz midir, helal mi haram mı?
- bunu ayırt etmek içinde ne yapmam lazım?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dedeniz arazi satın almış, bazı yakınları da ona yardımda bulunmuşlar (bir miktar para vermişler). Eğer bu işlem yapılırken "ortak alma, ortak olma" konuşulmamış, böyle bir akit yapılmamış ise arazi dedenin mülküdür, verilen paralar ona hibedir.

Arazi İslam hukuk kurallarına göre varislere paylaştırılır.