Haram kazançla elde edilmiş miras alınır mı?

Soru Detayı

- ​Rahmetli dedemin içki fabrikası vardı, tek geliri ve geçim yerimiz bu fabrikaydı. Dedem rahmetli oldu fabrika bize kaldı, şimdi biz biraz dinimizi öğrenmeye başladık. Bu fabrikanın gelirinin haram olduğunu öğrendik. Tabi bunu öğrenince:
1. Bizim evimiz arabamız buradaki kazançtan alındı, bunlar da haram mı?
- Haramsa nasıl temizleriz ne yapmalıyız?
2. fabrikayı şuan kapattık tabi ama şuan ki servetimiz o fabrikadan.
- Temizleme adına helale ulaşma adına nasıl bir yol izleyebiliriz.
- Bu elimizdeki malın tamamını yoksullara mı dağıtmalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konu fukaha arasında tartışmalıdır; çoğunluğa göre miras kalma durumu haramı temizlemez ve helal kılmaz, azınlığa göre -ki, bunlar arasında bazı Hanefî fakihler de vardır- miras kalma durumu haramı helale çevirir; yani miras bırakana haram olan kazanç varislere helal olur.

Ancak haksız olarak elde edilmiş bir malın sahibi biliniyorsa, malının ona geri verilmesi farzdır. Faiz, rüşvet, içki geliri gibi sahiplerini bilmek mümkün değilse, çoğunluğa göre bu malın fukaraya dağıtılması gerekir. Bir iki Hanefî fakihe göre ise varisler bunu alabilirler.

Ahiretini dünyasına değişmeyen müminlerin bu gibi miras malları fukaraya vermesi tercih edilecek davranıştır. Eğer varisler geçinmek için buna muhtaç iseler, zaruri ihtiyaçlarını karşılayacak kadarını kendileri de alabilirler.