24 yaşında ölsem, amel defterim sağdan verilir mi, nerden verilir?

Soru Detayı

Sorularımı cevaplar mısınız:
1. ​Şu an ölsem 24 yaşında amel defterim sağdan verilir mi, nerden verilir? Çok genç olduğum için sağdan verilmezse ne olur? Allah bana da 90 yıl ömür verse amel defterim sağdan verilebilirdi. Amel defteri 90 yıl yaşayanın mı sağdan verilir 24 yıl yaşayanın sağdan verilmezse ne olacak?
2. Helal işi olmayan çaresiz kişi ne yapmalı? Fakirim tesettürlü çalışamıyorsam başımı açıp mı çalışacağım yoksa açlıktan ölecek miyim? İş yoksa başımı açıp çalışmalı mıyım? açlıktan ölmeyi mi tercih edeyim? O zaman kendimi öldürmüş olmaz mıyım? Helal işler var deyip geçiştirmeyelim bulamıyorum.
3. Gereksiz Lazerle gözlükten kurtulma ameliyatı olanlar kör oluyormuş ben de ameliyat olursam kör olursam bile bile kendimi kör etmek günah mıdır?
4. Engelli olan, kolu olmayan, gözü olmayanın imtihanı daha zordur kendimi sakatlamak günah mı? İmtihanımı ağırlaştırmak doğru mudur?
5. Kocamın haram iş yapması ve bizim o parayı aileye yedirmemiz haram mı?
6. Aileden haram karışmış mirası yemek haram mı? Mirası haram helal demeden yiyorsunuz ayeti var.
7. İnsanlardan işkence görmekten korkmak haram mı? Eğer genelevde erkeklerle yatmazsan işkence görerek öldürülmekle tehdit ediliyorsak işkenceden kaçmak için zina yapılabilir mi? Kuran’da gücünüzün yettiği kadar ayetleri vardır. İşkence edilerek öldürülme uğruna günahkâr olmak ya da imandan vazgeçmek haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru 1:
Şu an ölsem 24 yaşında amel defterim sağdan verilir mi, nerden verilir? Çok genç olduğum için sağdan verilmezse ne olur? Allah bana da 90 yıl ömür verse amel defterim sağdan verilebilirdi. Amel defteri 90 yıl yaşayanın mı sağdan verilir 24 yıl yaşayanın sağdan verilmezse ne olacak?

Cevap 1:

Amel defterinin sağdan veya soldan verilmesinin yaşla alakası yoktur; iman ve amel ile alakası vardır, kişi, bunlarla sağ veya soldan verilmeye layık olur.

Soru 2:
Helal işi olmayan çaresiz kişi ne yapmalı? Fakirim tesettürlü çalışamıyorsam başımı açıp mı çalışacağım yoksa açlıktan ölecek miyim? İş yoksa başımı açıp çalışmalı mıyım? açlıktan ölmeyi mi tercih edeyim? O zaman kendimi öldürmüş olmaz mıyım? Helal işler var deyip geçiştirmeyelim bulamıyorum.

Cevap 2:

Geçinmek, zorunlu ihtiyaçlarınızı sağlama için çalışmak mecburiyetinde iseniz, önce helal şartlarda çalışmaları arar ve tercih edersiniz. Bunları bulamazsanız, başınızı açarak çalışırsınız, başınızı kapatabilmek için açlıktan ölmeniz caiz değildir.

Soru 3:
Gereksiz Lazerle gözlükten kurtulma ameliyatı olanlar kör oluyormuş ben de ameliyat olursam kör olursam bile bile kendimi kör etmek günah mıdır?

Cevap 3:

Uzman doktorlar çok nadir olan vakalar dışında böyle bir sakınca görmüyorlarsa, gözlük kullanma meşakkatinden kurtulmak için bu ameliyatı yaptırmak caiz olur.

Şeriat meşakkati değil, haram olmadıkça kolay ve rahat olanı tercih eder. Zaruret bulunursa haram da mubah hale gelir.

Soru 4:
Engelli olan, kolu olmayan, gözü olmayanın imtihanı daha zordur kendimi sakatlamak günah mı? İmtihanımı ağırlaştırmak doğru mudur?

Cevap 4:

Engelli olanın da engelsiz olanın da imtihanı vardır. İmtihanı arttıracağım diye kendini sakatlamak asla caiz olmaz.

Vücudumuz emanettir, vücut bütünlüğünü, hayatı ve sağlığı korumak İslam’ın temek gayelerinden biridir.

Soru 5:
Kocamın haram iş yapması ve bizim o parayı aileye yedirmemiz haram mı?

Cevap 5:

Kocanızın haram iş yapması adı üstünde haramdır. Kocanız ailenin geçimini sağlamakla yükümlüdür.

Eğer kazancı haram ise bakılır; mesela hırsızlık yapmış ise bu malı yemek caiz olmaz, sahibine vermek gerekir. Faizden kazanmış ise kocanıza haram, size başka geçim imkanınız yoksa helaldir.

Soru 6:
Aileden haram karışmış mirası yemek haram mı? Mirası haram helal demeden yiyorsunuz ayeti var.

Cevap 6:

Miras kalan mala haram karışmış ise ve bunun miktarı veya haram olanı biliniyorsa bu kısım çıkarılır, hak biliniyorsa sahiplerine iade edilir, sahipleri bilinmiyorsa fukaraya tasadduk edilir. Varisler de yoksul ise, miras olarak değil, tasadduk olarak bundan alabilirler.

Miras kalma durumu haram malı helale çevirir şeklinde de bir görüş vardır, ancak dört mezhebin birleştiği hüküm, miras kalmanın haramı helale çevirmeyeceği şeklindedir.

Soru 7:
İnsanlardan işkence görmekten korkmak haram mı? Eğer genelevde erkeklerle yatmazsan işkence görerek öldürülmekle tehdit ediliyorsak işkenceden kaçmak için zina yapılabilir mi? Kuran’da gücünüzün yettiği kadar ayetleri vardır. İşkence edilerek öldürülme uğruna günahkâr olmak ya da imandan vazgeçmek haram mıdır?

Cevap 7:

Öldürme veya bir organı kesme gibi dayanılmaz fiiller ile tehdit edilen kişi, tehdit edenin bunu yapacağına dair galip bir zanna sahip ise bazı haramları işlemesi caiz oluyor.

Ancak başkasını öldürmek, başkasının bir organını kesmek, zina etmek böyle bir tehdit ile caiz olmuyor. Bazı Hanefî fakihleri zina konusunda kadınla erkeği ayırmışlar, erkek için caiz değil, kadın için caizdir demişlerdir.