Kanuna göre verilen miras helal mi?

Soru Detayı

- Annemin babasının, kardeşler arasında hâlâ bölünmemiş bir arazisi var. Bu arazi on yıllardır varislerin birisi tarafından işletiliyor. Bu arazide yapılan bir kamulaştırmadan dolayı dedemin tüm varislerinin (erkek ve kız çocuklarının) hesabına para yatırıldı. Annem de vefat etmiş.
- Şimdi Allah’ın emrettiği miras bölünme şekline göre bu para bize helal olur mu?
- Annemin vefat etmiş olması ve kız çocukların mirastan erkeğin yarısı kadar pay alması durumlarına göre bu işin hükmü ne olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Miras şeriatın belirlediği şekilde taksim edilecektir.

Herkesin hissesi belli olduktan sonra birbirine bağışlamalarında sakınca olmaz.