Bir kadın, kocasının ve çocuklarının yanında sesli tesbihat yapabilir mi?

Soru Detayı

- Kadınların evlerinde kocalarıyla birlikte namaz sonrasında açıktan tesbihat yapmalarının hükmü nedir?
- Bir erkek hanımına namaz kıldırsa ve hanımı yalnızca tesbihatı (sûreleri okuma değil) yüksek sesle ve gerekiyorsa namesiz olarak evinde eşi ve çocuklarıyla bir arada yapabilir mi?
 (Hanefi ve Şafii ye göre?)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Adabına uygun olarak yapılan tesbihat, gizli olduğu gibi, açıktan da olabilir. Yeter ki, konu-komşuyu rahatsız edecek boyutta olmasın...

- Kadının sesi, Hanefi ve Şafii mezhebine göre avret değil, yabancıların duymasında bile sakınca yoktur. Yeter ki, fitneye sebep olacak nağmeli olmasın.

- Demek ki, söz konusu iki mezhebe göre de bir kadın kendi eşinin ve çocuklarının yanında açıktan Kur’an okuyabildiği gibi, tesbihat da yapabilir.

Hatta dışarıya ses gitmediği takdirde, nağmeli olarak da bunları yapabilir. Çünkü aile mahremiyeti içinde seslice (güzel nağmelerle de olsa) yapılan tesbihattan sadece sevap hasıl olur. Yeter ki, ihlasa zarar vermesin, aile fertleri arasında tartışmaya meydan verip de huzursuzluğa sebep olmasın...