Bir çocuğun büluğ çağına girmesini ertelemek caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir çocuğun büluğ çağına girmesini ertelemek caiz değildir. Herhangi bir tıbbi zorunluluk olmadıkça, çocuk normal şartlarda tabi seyrinde beden gelişimini tamamlamalıdır.

Büluğ çağı, ya yaş olarak ya da erginlik alametlerini göstermek başlar. Bu her iki durum da buluğ çağının bir göstergesidir. Bu göstergenin açığa çıkmasını engellemekle gerçek büluğun varlığını engellemiş olmayız. Bu sebeple, böyle bir şeye tevessül etmenin bir mantığı yoktur.

Özellikle eğer bu ertelemeden maksat kız çocuğunun aybaşı hali ise, bunun sağlığa zararları da söz konusudur. Çünkü yaratılış gereği olması gereken bir yolu kapatmak, fıtrat kanunlarına aykırı olduğundan mutlaka yan etkileri olur. Zararlı her şey günah riskini taşımaktadır.